Çelik Konstrüksiyon

Çelik konstrüksiyon hizmetini sorunsuz sunan firmamız, yapılacak çelik çatı hakkında büyük bir tecrübe ve araştırma geçmişine sahiptir. Gerçekleştirdiği referans hizmetlerine bakarakta çelik konstrüksiyon sektöründeki aktif faaliyetlerini görebilirsiniz. Çelik konstrüksiyon yapının varolan ağırlığına ek yük oluşturup deprem gibi önüne geçilemez, can ve mal kaybına sebep olacak afetlerde en yüksek dayanıklılığı sağlayan, estetik, kaplama ve yapı görünüm tipine göre daha teknolojik bir şekilde kaliteyi sembolize eden bir yapı çeşitidir.


Dikkat Edilmesi Gereken Konular :


    * Prefabrik yapıyı taşıyan çelik konstrüksiyonun yüksek yoğunluklu galvaniz yapı çeliği olmasına,

    * Hazır yapı üreticisi firmanın dünya standartlarına çeşitli kalite belgelerine sahip olmasına,

    * Prefabrik yapının kaynaksız yapı ve fibercement doğal çimento levha teknolojileri ile zorlu doğa koşullarına      dayanıklı olmasına,

    * Hazır yapı üreticisi firmanın ürününü sattıktan sonra servis imkanı ve garanti verebilmesine,

    * Prefabrik yapı üzerinde kullanılan yalıtım ve kaplama gibi bazı materyallerin uluslarası yanmazlık ve dayanıklılık testlerinden başarı ile geçmiş olmasına,

    * Satın aldığınız prefabrik yapının estetik, ekonomik ve modüler olmasına,

    * Prefabrik yapıda kullanılan tüm malzemelerin içeriğinde insan sağlığına ve çevreye zarar veren maddeler bulundurmamasına,

    * Prefabrik yapınızın genişletebilme ve yer değiştirme gibi çeşitli özel ihtiyaç ve taleplerinize cevap verebilmesine,

    * Prefabrike yapının dış cephe kaplamasında kullanılan malzemelerinin TSE uygun olmasına dikkat edin.

    * Prefabrik yapının deprem yönetmeliğine(*) uygun tasarlanmakta olmasına dikkat edin.


Çelik taşıyıcı sistem deprem yüklerine karşı yeterli mukavemette ve yönetmeliğin belirlediği maksimum hareket sınırlarını geçmeyecek şekilde tasarlanmış olmalıdır.

    


 Çelik Konstrüksiyon Yapı Nedir?


Çelik konstrüksiyon yapılarda tüm taşıyıcı sistemlerin çelikten üretildiği, özellikle deprem tehtidi taşıyan coğrafi bölgelerde tercih edilen, çoğunlukla çelik konstrüksiyon fabrika binaları, çelik konstrüksiyon hangar, çelik konstrüksiyon spor tesisleri, çelik konstrüksiyon depo ve çelik konstrüksiyon atölyelerde kullanılan, geniş açıklıklara ve yüksekliğe sahip çelik yapı sistemidir.


Ülkemizdeki kentleşmenin büyük çoğunluğu 1. ve 2. derecede deprem bölgesinde yoğunlaşmıştır. Buna oranla çelik konstrüksiyon yapı sistemlerine olan tercih geçmişte oldukça azdı. Çelik yapılar  diğer taşıyıcı sistemlere göre çok üstün mekanik özelliklere , statik yeteneklere ve uygulama kolaylığına sahiptir. Çelik konstrüksiyon, çelik bina, çelik ev, çelik yapı gibi çelik konstrüksiyon yapılar hızlı, güvenli ve ekonomik olması ve  belirli standartlara sahip olması  nedeniyle hızla yaygınlaşan çelik yapı sistemidir.
Çelik Konstrüksiyon Yapıların Türleri Nelerdir?


Çelik konstrüksiyon yapılar, ağır çelik ve hafif çelik konstrüksiyon yapılar olarak ikiye ayrılmaktadır. Büyük açıklıklı ve kreynli fabrika binalarını ağır çelik yapılara, prefabrik atölye ve depo yapılarını da hafif çelik konstrüksiyon yapılara örnek verebiliriz.


Çelik konstrüksiyon yapılar yalıtımlı ve yalıtımsız olarak da ikiye ayrılmaktadır. Yalıtımlı binaların duvar ve çatılarında kullanılan poliüretan paneller  veya taşyünü paneller  sayesinde ısı ve ses yalıtımı sağlanmaktadır. Yalıtımsız çelik binaların tercih edilme sebebi ise ekonomik olmasıdır.


Çelik Konstrüksiyon Yapı Nerelerde Kullanılmaktadır?


Çelik konstrüksiyon yapılar çoğunlukla çelik fabrika binaları, çelik sanayi yapıları, uçak hangarları, spor tesisleri, çelik konstrüksiyon hangarlar, çelik konstrüksiyon atölyeler, çelik konstrüksiyon depolar gibidir.


Çelik Konstrüksiyon Yapı Avantajları Nelerdir?


Hafif olması nedeniyle çelik konstrüksiyon yapılar daha az deprem yüklerine maruz kalır, sağlamdır, imalat  ve montajda işçilik ve zamandan tasarruf sağlar. Çelik konstrüksiyon yapılarda farklı konstrüksiyon sistemleri uygulanabilir.


Çelik konstrüksiyon yapıların kurulumu hızlıdır, defalarca sökülüp tekrar monte edilebilir ve uzun ömürlüdür. Çelik %100 geri dönüştürülebilir ve bu işlem kaç kez yapılırsa yapılsın, özelliğini kaybetmez, çevreye zarar vermez.

   

  

Çelik Konstrüksiyon Yapılar (Prizmatik Yapılar)


Çelik konstrüksiyon atölye, çelik konstrüksiyon depo yapıları, çelik konstrüksiyon prizmatik yapı sistemiyle yapılar isteğe göre yalıtımsız veya yalıtımlı olarak üretilebilmektedir.


Çelik konstrüksiyon teknik veriler :


Yapılar 1.derece deprem koşulları dikkate alınarak üretilmektedir. Rüzgar hızı 102 km/saat (h:0-8 m) TS498, kar yükü 80 kg/m². Fabrikada üretilen ve önceden alıcı tarafından hazırlanan zemin betonu üzerine, yerinde montajı yapılan yapılar istenildiği zaman sökülüp tekrar başka yerde kurulabilir.


Çelik konstrüksiyon boyutları:


Yapı genişliği 10 m tek açıklık - ( Şekil 1 ) kolon yüksekliği

h:4-5-6 m olabilir. Bina boyu 2.5 m'nin katları şeklinde istenildiği kadar uzatılabilir. Blok genişliği 10 m olmak kaydıyla ikili, üçlü, dörtlü, beşli bloklar ( Şekil 2 ) yapılabilmektedir.


Çelik konstrüksiyon taşıyıcı sistem :


NPI kolon, dolu gövdeli çelik makas ve aşıklardan oluşmuş olup, rüzgar bağlantıları yapılmıştır. Bağlantılar çelik cıvata ve somun ile sağlanmıştır.


Çatı ve Cephe Kaplaması : 0.50 mm trapez kesitli galvaniz sac levhalar, galvaniz kaplamalı ve contalı çivilerle aşıklara tespit edilir.


Kapılar : 350*350 cm boyutlarında sürgülü olarak imal edilmektedir. (Kapı üzerinde 900 mm*2000 mm personel servis kapısı mevcuttur.)


Boya : Tüm çelik sistem paslanmaya karşı antipas ve bir kat yağlı boya ile boyanmaktadır.


Tesisatlar : Elektrik tesisatı yapılmamaktadır.   

Sanayi Tipi ve Sosyal İçerikli Çelik Konstrüksiyon Yapılar

Fabrika, Showroom yapıları   

 

 Teknik Veriler : Yapılar 1.derece deprem koşulları dikkate alınarak üretilmektedir. Rüzgar hızı 102 km/saat (h:0-8 m), TS498 kar yükü 80 kg/m²


Boyutlar : Yapı genişliği 12-30 m (tek açıklık ), kolon yüksekliği 4-12 m, bina boyu istenilen boyda ve kolon aks aralığı 3-6 m yapılabilmektedir.


Taşıyıcı Sistem : Yapı genişliğine bağlı olarak kolon 2 NPU putrelden kutu formunda, makaslar dolu gövdeli, örme sistem veya komple paçalı sistem olabilmektedir. Bağlantılar çelik cıvata ve somun ile sağlanmıştır. İsteğe göre kreyn sistemi de yapılabilmektedir. Yalıtımlı veya yalıtımsız olarak üretilebilmektedir. Yapılar tek katlı olabildiği gibi iki veya üç katlı da olabilmektedir.Yapısal Çelik Kullanılan Sistem: Sıcak haddelenmiş çelik elemanlar (I profiller gibi) için kullanılan sistemdir. Şekillendirme ve imalat, sahada yapılmaktadır. Kolonlar kirişler ve yükleri taşır, yük taşımayan elemanların (panel, hafif beton, tuğla, iç veya dış ahşap kaplamanın) yapıya bağlanmasını sağlar. Geniş açıklıkların geçilmesini sağlayarak, fonksiyonel ve esnek tasarıma izin verir.

Hafif Çelik Taşıyıcılı Sistem: Soğukta şekillendirilmiş galvaniz sac profillerden oluşan (U, C, Z gibi) taşıyıcıların kullanıldığı sistemdir. Evlerin kaplamaları, müşterinin istediği her çeşit malzemeden yapılabilir. Duvar ve tavan elemanları genellikle fabrikasyon olup, montajları sahada yapılır. Taşıyıcısı ve kaplamaları ile yeterli, ekonomik bir sistem oluşturup, hızlı montaj imkanı sağlar. Çelik taşıyıcılar, alçı panel, kontrplak veya sunta ile kaplanır. Isı yalıtımı dış duvarların içine konulan, camyünü, taş yünü gibi malzemelerle yapılır. Mevcut binaların büyütülmesi veya binalara eklentiler yapılması istendiğinde de hafif çelik sistem kullanılabilmektedir.

Önceden Birleştirilmiş Modül Sistem: Taşıyıcılar fabrikada hücre modülleri oluşturacak şekilde birleştirilir. Bu sistem, halı, duvar kağıdı kaplanması, v.b., gibi işlemlerin nakliyeden önce tamamlanmasına imkan vermektedir. Montaj işleri hava durumundan etkilenmez ve tüm yapı iki haftadan önce tamamlanabilir.Neden Çelik?

 

Çelik, Ekonomiktir

Ön üretimli, fabrikasyon taşıyıcı elemanlar, düşük fiyata yüksek kalite sağlamakta ve inşaat süresini çok kısaltmaktadır. Çelik, taşıma kapasitesinin ağırlığına oranı en yüksek olan malzemedir. Çeliğin yüksek taşıma kapasitesi sayesinde çelik yapı elemanları, daha küçük kesit ve ölçülerde, daha hafif ve mükemmel kalitelerde üretilmektedir. Çelik yapılarda taşıyıcı eleman boyutları, ahşap ve betona göre çok daha küçük olduğu için, çok daha fazla kullanım alanı elde edilmektedir.Bu da, yapı alanının daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Fiyat dengesi ve kısa yapım süreleri, insanların daha erken yerleşmelerine imkan vererek daha az kira, faiz ve maliyet avantajı elde etmelerini sağlamaktadır.

Çelik, Depreme Karşı Dayanıklıdır

Çelik, yüksek mukavemeti, esnekliği ve hafifliği sayesinde, depreme karşı en dayanıklı inşaat malzemesidir. Hafif olması, aldığı darbelere kırılmadan karşı koyabilmesini sağlamaktadır. Deprem kuvvetini azaltacak tek unsur, yapının hafifletilmesidir. Çünkü yapının kütlesi ne kadar büyük olursa, depremin, üzerinde uygulayacağı kuvvet de o kadar büyük olacaktır. Çelik evler betonarme yapılara oranla yaklaşık 5 kat daha hafiftir. Bu da binaya gelen deprem yükünün, 5 kat daha az olması demektir.

Çelik, Çevrecidir

Çelik, dayanıklı ve tekrar kullanılabilen bir malzemedir. Çelik binaların sökülmesiyle çıkan malzeme, geri kazanılmaktadır. Hafif çelik malzemeden yapılan bir binanın iskeleti 7-8 hurda otomobilden elde edilebilmektedir. Buna karşılık, benzer bir yapıyı ahşaptan yapmak için yaklaşık 50 ağacın kesilmesi gerekmektedir.

Çelik, Hızlıdır

Temel ve subasman haricinde, betona ihtiyaç olmadığı için çelik konstrüksiyonun montajı, hava şartlarına bağlı kalmaksızın çok hızlı yapılabilmektedir. Bu da sermaye ihtiyacının azalmasına ve inşaat maliyetlerinin düşmesine imkan sağlamaktadır. 200 m2 bir evin montajı 7 gün gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.

Çelik, Kalitelidir

Tüm dünyada uluslararası standartlarla belirlenmiş özelliklerde üretilen ve tamamen endüstriyel bir ürün olan çeliğin kalitesi, üretiminin her aşamasında kontrol edilerek belgelenmektedir. Yapımcı ya da kullanıcı, malzemenin fiziksel özelliklerine müdahale edememektedir. Teorik hesap değerleri de uygulamada da aynen geçerli olmaktadır. Betonun içine gizlenmediğinden, projeye ve standartlara uygunluğu her zaman denetlenebilme imkanı sağlamaktadır.

Galvanizli Çelik, Paslanmaz

Hafif çelik taşıyıcı üretiminde, galvaniz kaplı çelik kullanıldığından korozyon direnci yüksektir, paslanma olmamakta; ahşaptaki gibi çatlama, zamanla sehim verme ve böceklenme yaşanmamaktadır.
Bade Çelik evlerinde kullanılan çelik, Erdemir Demir Çelik Fabrikaları’nın uluslararası standartlarda ve kalitede ürettiği galvanizli çelikten oluşmaktadır.

Çelik, Esnektir

Hızla değişen yaşam tarzımızın mekanlarımıza uyumu, çelik yapılarda daha kolay ve ekonomik olarak sağlanabilmektedir. Yıllar sonra oluşabilecek koşullara göre taşıyıcı olmayan bölme duvarlar kaldırılarak veya yerleri değiştirilerek, ihtiyaçlarınız karşılanabilmektedir

Çelik, Yıldırıma Karşı Tehlike Oluşturmaz

Çelik konstrüksiyon diğer taşıyıcı sistemlerden farklı olarak, yıldırıma karşı tehlike oluşturmaz. Çünkü koruma tesisatı, toprağa giden bir yol oluşturarak patlama, ufak çaplı yangın ve yaralanma risklerini azaltmaktadır. 

SIKÇA SORULAN SORULARTeknolojinin Uluslararası Geçerliliği Var Mıdır?
Evet. Kullandığımız teknoloji ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerinde resmi otoriteler tarafından onaylanmış, yaygın olarak kullanılan uluslararası hafif çelik yapı sistemidir. Türkiye'de ise Bade Çelik gerek donanım (Roll Former makine üretimi) gerekse yazılım (Bade Cad, Bade Panel programları) ile kendi teknolojisinde öncüdür.

Deprem ve Rüzgar Dayanımı Nasıldır?
Çelik Konstrüksiyon, hafif olması ve depreme karşı en etkili sistem olarak kabul edilen çelik taşıyıcı sistemden üretilmesi sebebiyle, üst düzey deprem güvenliğine sahiptir. Çelik Konstrüksiyon, deprem ve rüzgara karşı Türk deprem şartnamesi ve uluslararası şartnamelerin gereklerine göre tasarlanmaktadır.

Yapı Sistemi Betonarmeye Göre Daha mı Güvenlidir?
Evet. Çelik Konstrüksiyon, betonarme yapılara göre daha hafif olduğu için, deprem kuvvetine daha az maruz kalmaktadır. Çelik yapı elemanları, betonarme gibi kırılgan olmayıp, sünek bir davranış gösterdiği için, deprem kuvvetini göçmeden sönümleyebilmektedir. Çelik yapı-larda, katların üst üste yıkılıp, can kaybına neden olma olasılığı yok denecek kadar azdır.

Ömrü Ne Kadardır?
Çelik Konstrüksiyon’da kullanılan kaplama malzemeleri, üretici firmaların verdiği garantiye sahiptir. Çelik konstrüksiyon için yapılan tasarım hesapları, tüm diğer binalarda olduğu gibi 50 yıllık bir ekonomik ömür düşünülerek yapılmıştır.

Çelik Konstrüksiyon
için Garanti Veriyor Musunuz?
Kullanılan kaplama malzemelerinin garantisi, üretici firma tarafından verilmektedir. Çelik Konstrüksiyon, yapınızın üretim ve montaj hatalarına karşı yürülükteki mevzuat çerçevesinde garanti vermektedir.


Sistemi Sadece Belli Tip Projelerde mi Kullanılabilir?
Hayır. Çelik Konstrüksiyon ile çok farklı mimari tasarımlar rahatlıkla uygulamaya koyulabilmektedir. Dilerseniz, Çelik Konstrüksiyon arşivinde bulunan projelerden birini seçebilir, ya da istekleriniz doğrultusunda, size özel bir mimari proje çizdirebilirsiniz. İsterseniz, sizin getireceğiniz mimari proje de uygulanabilmektedir.

Yapıyı Anahtar Teslim Olarak mı Almak Zorundayım,Yoksa Sadece Çelik Karkas Satın Alabilir Miyim?
Proje kapsamına göre profil bükme makinesi satışı ve mühendislik desteği verilerek, projenizi kendinizin gerçekleştirmesi de mümkündür.

Çelik Konstrüksiyon
Temelini Kendim Yaptırmak Zorunda Mıyım?
Hayır. Evinizin temel ve subasmanını kendiniz yaptırabileceğiniz gibi dilerseniz temel projeler ve inşaat, firmamız tarafından yapılmaktadır.

Yapılan Çelik Konstrüksiyon Maliyeti Ne Kadardır?
Çelik Konstrüksiyon yapıların fiyatları, sizin seçtiğiniz kaplama malzemelerine göre belirlenmektedir. Aynı evi isterseniz çok lüks bir ev, isterseniz mütevazı bir ev olarak satın alabilirsiniz. Eviniz, kesinlikle aynı kalitedeki betonarme bir evden daha ekonomik olacaktır.

Sadece Konut Tipi Yapılarda mı Uygulanabiliyor?
Hayır. Az katlı ticari yapılarda ve küçük ölçekli sanayi yapılarında da kullanılmaktadır. Ayrıca firmamızın Sistemi, çok katlı yapılar için iç ve dış bölme duvarları, seri üretim çatı makası, döşeme kirişi üretimi, vb. üretiminde de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Türkiye'nin Her Yerinde Ev Yapabiliyor Musunuz?
Gerekli imar prosedürlerine uygun olduğu sürece, Türkiye'nin her yerinde ev yapılabilmektedir.

Yapının Büyüklüğü Ne Kadar Olabiliyor?
Yapınızın büyüklüğü tamamen size bırakılmıştır.

Bir Yapının İnşaatı Ne Kadar Zamanda Bitiyor?
Ruhsat alındıktan ve temel betonu döküldükten sonra en fazla 30 günde tamamlanıp teslim edilmektedir.

Kullanılan Malzemeler Standartlara Uygun mudur?
Çelik Konstrüksiyon uluslararası (AISI, ASTM, ISO ve DIN) standartlara ve TSE'ye uygun malzemeler kullanılmaktadır.

Yapımı İlerde Başka Bir Yere Taşıyabilir Miyim?
Hayır, inşa edildikten sonra sökülüp, başka yere taşınması mümkün değildir.

Çelik Konstrüksiyon
Yapıldıktan Sonra Duvarların Yerlerinde Değişiklik Yapabiliyor Muyum?
Sadece taşıyıcı olmayan bölme duvarlarda, Firmazın mühendislerinin onayıyla değişiklik yapılabilmektedir.

Isıtma, Mekanik ve Elektrik Tesisatı Nasıl Olmalıdır?
Isıtma sistemi olarak kombi yerleştirilmektedir. Yakıt olarak bulunduğunuz yere göre doğalgaz, LPG veya akaryakıt kullanılabilmektedir.
Mekanik ve elektrik tesisat boruları, duvar ve tavan içerisinde proje aşamasında belirlenerek sorunsuz şekilde monte edilmektedir.

Kapı ve Pencere Doğramaları Nasıl Yapılıyor?
İsteğe göre PVC veya ahşap yapılabilmektedir.

Sonradan Kat ve Oda İlavesi Yapılabiliyor mu?
Kat ilavesi mümkün değildir. Yatayda, firmamızın mühendislerinin onayı ile oda ilavesi yapılabilmektedir.

Sonradan İç ve Dış Kaplamasında Değişiklik Yapılıyor mu?
Evet, istediğiniz değişiklikler yapılabilmektedir.

Sonradan İlave Kapı ve Pencere Açmak Mümkün mü?
Firmamızın mühendislerinin değerlendirmesi sonucu, taşıyıcı sistemi zayıflatmadan kapı ve pencere açılabilmektedir

Çok Soğuk veya Sıcak İklimde Yaptıracağım Yapımın Yalıtımı Nasıl Olacak?
Yaptıracağınız Çelik Konstrüksiyon ısı yalıtım özellikleri, evinizin yapılacağı yerin, iklim özelliklerine göre hesaplanmakta ve bu duruma en uygun yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır.

ADRES

İrtibat Ofisi: Demirciler Sitesi 6. Yol

No : 83/16 Zeytinburnu - İstanbul

Fabrika      : Gebze

TELEFON

İrtibat Ofisi  : +90 212 510 0195

GSM             : +90 532 735 6951

E-Mail

info@catiteknik.com

sandvicpanel@catiteknik.com

poliüretan sandviç paneller taşyünü sandviç paneller sandviç panel

sandviç panel fiyatları  2015

sandviç panel fiyat

sandviç panel fiyatı

sandviç panel çatı

sandviç panel nedir

sandwich panels turkey

Hazır Stoktan HEMEN Teslimat . Panellerimiz İhraç Kayıtlı ve TSE’lidir. Fabrikadan Halk’a Sandviç Paneller ! info@catiteknik.com Mail: info@catiteknik.com?subject=Sandvic Panel Fiyat Talebi
İletişim
DMCA.com Protection Status

Firmamızda çeşitli özelliklerde sandviç panel ve çeşitleri bulunmaktadır.

1979’dan bugüne çatı sektöründe lider kuruluşlardan biri olan firmamız;  Türkiye genelinde sayısız referans’a ve iş bitirme belgesine sahiptir.

Köklü firmamız’ın sizlere malzeme ve işçilik açısından, sitemizin ise malzemeler hakkında yardımcı olacağından eminiz........ Yurtiçi ve Yurtdışı ihraç kayıtlı ; Poliüretan, Taşyünü çatı ve cephe panellerimiz mevcuttur.